SÖZÜMÜZ SÖZ

Tıpkı karınca hikâyesinde olduğu gibi… “Valizini hazırlayan karınca tam yola çıkarken komşuları “Hayrola, nereye gidiyorsun komşu?” diye sorarlar. O da “Mekke’ye gidiyorum” der. Komşu; “Orası çok uzak, varamadan ölürsün.” deyince bizim karınca ““Olsun, varmasam da yolunda ölürüm” demiş. Ve yola çıkmıştı ya işte Sözümüz Söz; niyet ortaya koymada bu karıncayı modelleyen bir kişi, bir aile de olsa bir buğday tanesi de düşse payımıza niyet bizden himmet büyüklerimizden diyen bir muhabbet programıdır.

Dert bizde, derman çaylı çekirdekli sohbette diyerek her hafta Zoom üzerinden hanımlara mahsus ve ücretsiz olarak yapılan Sözümüz Söz niyet hayır olursa akıbet de hayır olur diyenlerin mekânı.

SÖZÜMÜZ SÖZ! NEDEN?

Bir isim bulmak icap etti düşündük.

Kur’ân-ı Kerîm’de A’râf Suresi 172. ayette yer alan اَلَسْتُ بِرَبِّكُمْۜ “Ben sizin rabbiniz değil miyim?” sorusuna ruhların قَالُوا بَلٰىۚۛ “evet” cevabını verdiği “bezm-i elest” diyoruz buna. Bizler daha dünyaya gelmeden rabbimize bir söz verdik, sözleştik, kavilleştik. Ancak hafıza-i beşer nisyandadır derler ya çabuk unutuyoruz. İnsanlık hali o zaman sık sık bu sözü birbirimize hatırlatalım istedik. Ve “Sözümüz Söz” dedik. Önce kendimize hatırlatarak verdiğimiz o sözü.

Siz misafirlerimiz gelirken getirdiğiniz ağırlıkları yükleri burada bırakın hafifleyerek gidin

Yanınızda çayınız çekirdeğiniz olsun gamı kederi elemi birlikte çitleyelim

Gelirken getirdiğiniz ağırlıkları yükleri burada bırakın hafifleyerek gidin

Ve elbette yüzünüzde güller açtıran o tebessüm de hediyemiz olsun

Kaymak niyetine gönüllerinizde de bir tat kalsın istedik.

Bununla birlikte gayemiz, alanımızdaki uzmanlıkları bu mecraya taşımak, amatör ruhu kaybetmeden profesyonel yaklaşımlarla bizim değerlerimizle aramızda bir köprü oluşturmaktı.

Herkesin ev sahibi aynı zamanda da misafir olduğu Sözümüz Sözde söylenenler, ya bizim söylemeye ihtiyacımız olanlar ya da sizin duymaya ihtiyacınız olanlar. Herkes nasibince ihtiyacına göre alır. Mevlana Hazret buyurmuş ki,

“Gönlüm gürültüsüz, patırtısız, harfsiz, sessiz bir söz istiyor.”

Bu niyetlerle başladık Sözümüz Söze ve çok şükür üç yılı tamamladık. İlk yıl her hafta cumartesi akşamları, geçen yıl da 15 günde bir cuma akşamları zoom üzerinden dünyanın, ülkenin dört bir yanından aradaki mesafeleri yok sayıp toplaştık, yüz yüze olmasa da kalp kalbe sohbetler ettik. İlk yılın programı Duygusal Zekâ Eğitimiydi.

Her programda birbirinden değerli konuların ele alındığı, kişisel gelişim sektörüne Kuran ve sünnet çizgisinden bakılan, yanlışları doğruları hep birlikte görmeye çalışan Profesyonel Koç ve Yazar Semra Çöl ile Profesyonel Koç ve eğitimci Nagihan AKKOÇ her programı muhteşem ezgilerle, nağmelerle olmazsa

olmazımız şiirlerle açarak önce kulakları sonra gönülleri hazırlıyor geceye. Kalp kapısı bu nağmelerle ve dizelerle açılıyor. Sonrası muhabbet, hasbihal… Sözlerimiz “kal dili”nde kalmasın “Halden gelip hale aksın.” diye gayret gösteren hocalarımız için “Kader, gayrete âşıktır.”

Program arasında hanımlara unutulmaz film ve dizilerin bilge karakterleri yarenlik eder, adeta koçluk yapar. Kuşçudan Tapduk Emre’ye, Yunus’tan Mevlana’ya, Yedi Güzel Adam’dan Uzun Hikaye’nin Pehlivan Ali’sine..

Ve elbette ki bilenler bilir Sözümüz Sözün olmazsa olmazı Gönül Dağının Ciritçi Abdullah’ı, Güneş Taşıyan Adamından Taner’ine, Sefer’inden Zahide’sine tüm o kalplerimize dokunan sahneleri yeri geldikçe taşı gediğine koyarcasına bizlere kendimizi keşif yolculuğumuzda yolculukta eşlik etti.Yunusa “Yola çıkıp varamayan, yoldan çıkıp varan yoktur.” diyen Tapduk Emre’nin peşinden “Gelin hep birlikte düşelim yola sevgili dostlar ve gayret edelim yolumuzda kalmaya” diyen Semra ÇÖL ve Nagihan AKKOÇ, gönüllere sevginin mayasını çalmaya çalışıyor.

SÖZÜMÜZ SÖZ MUHABBETLERİ

• Sevgi

• Değersizlik

• Hem dem olmak

• Şükürsüzlük

• Affedebilmek

• Samimiyet ve teslimiyet

• Aşk

• İnsan ne için yaşar

• İçimdeki ben

• Empati

• Travma

• İletişim becerileri

• Motivasyon

• Sorun çözme becerileri

• Öfke

• Bağışlayabilme ve hoş görü oldu geçe yıl.

Gecenin derinlerine doğru akan her program “Hadi gidin gari, yatın artık!” diyene kadar devam etti. Kimileri program sonundaki demo uygulamalarda uyuyakaldı.

Sözümüz Söz muhteşem farkındalıkların ve şifalanmaların şahidi oldu.

Söz kelam olsun, dökülsün dillerden bu gece,

Mühür olsun vurulsun kalplere bu gece,

Hikmet olsun işlesin ruhlara bu gece,

Rahmet olsun yağsın sağanak sağanak üzerimize bu gece

Amin amin amin

diyerek başlayan Sözümüz Sözün bu sezonunda “Sözümüz Söz!” diyen hanımlarla bu sezon Simurgu bulmak için Kaf Dağına muhteşem bir yolculuğa çıktı.

1. İstek irade Vadisi

2. Aşk Vadisi

3. Cehalet Vadisi

4. İnançsızlık Vadisi

5. Yalnızlık Vadisi

6. Dedikodu Vadisi

7. Ben Vadisi

Her programda bir vadiye konduk ve hedefe giden yoldaki engellerle hep birlikte mücadele ettik.

Yeni sezonda, yeni muhabbetlerde buluşmak üzere…

Çayınızı, çekirdeğinizi alın, “Sözümüz Söz” demek için gelin…

Bizimle İletişime Geçin

Tefviz Akademiyle Tanışmak İçin Formu Doldurun